Quantcast
Channel: Gume – TotalCar.rs
Viewing all 35 articles
Browse latest View live

Uz Suzuki Swift, SX4 i SX4 S-Cross zimski set točkova na poklon

$
0
0
NASLOVNA ZIMSKI SET480X100

Uvoznik, distributer , prodavac i serviser Suzukijevih vozila, beogradski Euro Sumar, pored uštede koju kupci ostvaruju zbog primene akcijskih cena kod većine automobila iz ponude, onima koji se odluče za modele Swift, SX4 i SX4 S-Cross poklanja zimski set točkova, odnosno četiri kvalitetna „zimska“ pneumatika na originalnim čeličnim naplacima. S obzirom na to da je količina raspoloživih setova ograničena, ovu beneficiju će moći da iskoriste samo najbrži novi kupci pomenutih automobila.

Inače, zavisno od nivoa opreme i vrste menjača, model Swift trenutno košta od 9.490 evra – za verziju sa troja vrata, benzinskim motorom od 1,2 litra, 94 KS, do 15.500 evra – za varinntu Sport, takođe sa troja vrata i motorom od 1,6 litara sa 136 KS. Model SX4 nudi se po cenama koje se kreću od 9.990 evra za verziju 1.6 GLX AC 2WD, pa do 14.440 evra za 1.6 NAVI 4WD u metalik boji. Izbor verzija SX4 S-Cross je prilično bogat: kupci mogu da odaberu pogon na prednje ili sva četiri točka, manuelni menjač sa pet ili šest stepeni prenosa ili CVT menjač, ali i između benzinskog i dizel motora od 120 KS. Početna cena ove verzije je 13.900 evra sa svim dažbinama i PDV-om, naravno, u dinarskoj protivvrednosti.

728x90-ZIMSKI-SET

Izvor: Suzuki Srbija


Koje gume su bolje za kišu – zimske ili letnje?

$
0
0
127230404953219fa091d3f714480120_640x36685

Jasno je da su zimske gume pravljene za zimske uslove i da svoje karakteristike najbolje iskazuju na snežnom ili ledenom pokrivaču. Sa druge strane, letnje gume pravljene su da odgovore na izazove usijanog asfalta. Kiša je neizbežna pojava tokom cele godine. I tu vozači uglavnom imaju dilemu – da li su kada pada kiša bolje zimske ili letnje gume?

Od 1. novembra do 1. aprila, po Zakonu, morate imati montirane zimske gume, kada vremenski uslovi to zahtevaju (sneg, led, mraz), a tokom ostalih meseci, manje zbog Zakona, više zbog bezbednosti – letnje. Međutim, među vozačima postoji zabluda da zimske gume imaju bolje performanse kada je podloga mokra.

Činjenica je da su zimske gume dizajnirane tako da pruže najbolje od sebe na snegu i ledu. One imaju specijalne šare i blokove gume koji se “zarivaju” u snežni pokrivač. Smeša od koje su napravljene je mekša da bi bile fleksibilnije kada temperature padnu.

Zimske gume pružaju odlično prijanjanje pri veoma niskim temperaturama. Međutim, postavlja se pitanje da li zimska guma pruža maksimalne performanse po vlažnom putu ili po jakoj kiši?

Ovde vozači najčešće greše jer, i kad počne proleće, često odbijaju da zamene gume, smatrajući da će im zimske pružiti veću bezbednost na mokroj podlozi. Istina je drugačija.

Letnja guma pouzdaniji je izbor na vlažnom putu kada je temperatura viša od 7 stepeni. Blokovi gazne površine čvršći su pa je na mokroj podlozi omogućeno bolje prijanjanje. Kada se na putu nalazi određena količina vode, prijanjanje zavisi od dezena šare na gazećem sloju, bočnih i uzdužnih kanala.

Mnogi stručnjaci složiće se sa stavom da kada pada kiša, letnje gume automobilu obezbeđuju bolju upravljivost. Pre svega zbog činjenice da se pri dizajniranju letnjih guma inženjeri najviše koncentrišu na sposobnost gume da odvodi vodu sa gazećeg sloja, odnosno posebno obraćaju pažnju na otpornost na akvaplaning.

To znači da letnje gume imaju šare specijalizovane da odvode vodu sa gazećeg sloja. Sa druge strane, zimske gume imaju zadatak da se “uhvate” za sneg na putu, a ne da ga odvode sa površine gume.

Naravno, i zimske gume su otporne na akvaplaning, ali ih letnje gume u ovom segmentu pobeđuju. To bi moglo da posluži i kao upozorenje za vozače tokom zime ne iskušavaju previše svoje gume ukoliko se sloj vode nađe na snežnom pokrivaču ili asfaltu.

Izvor: Internet prodaja guma/B92

Ženeva: Pneumatici visoke kategorije

$
0
0
a-(7)

Na ovogodišnjem salonu automobila u Ženevi, kompanija „Goodyear Dunlop Sava Tires“ predstavila je svoja nova dostignuća u oblasti razvoja inovativnih tehnologija u proizvodnji pneumatika visokih performansi.

Glavna prednost novog koncepta je širok središnji kanal zbog kojeg pneumatici imaju manju kontaktnu površinu i posledično manji otpor kotrljanja, a to se odražava u većoj iskorišćenosti goriva i manjoj količini emisije CO2. Kanal je konstruisan tako da odnosi velike količine vode i blata ispod kontaktne površine pneumatika u mokrim uslovima, što omogućava bolje prianjanje na mokroj površini.

Za razliku od mnogih drugih koncepata Goodyearova guma ne predviđa montažu dve uža pneumatika na jednoj felni, već se zasniva na pneumatiku sa dvostrukom kontaktnom površinom i samo jednom konstrukcijom za SUV. Spomenuti pristup znači da pneumatik može da prenosi težinu opterećenja SUV vozila, a ujedno pruža prednosti pneumatika sa dve kontaktne površine.

Novim konceptom „Goodyear“ zadovoljava i svoje napore na području razvoja održivih rešenja za budućnost. Zbog širokog kanala u gaznom sloju manja je količina gume, što smanjuje masu pneumatika. Samim tim to znači i manje materijala za njegovu proizvodnju.

Konceptni SUV pneumatik, montiran na konceptnom automobilu „Hyundai Intrado“, nije namenjen za prodaju. U „Goodyear“ razvojno-istraživačkim objektima u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama na stotine sati posvećuje se analiziranju, učenju, planiranju i razvijanju novih zamisli i koncepata. Svoje zamisli često predstavljaju u konceptnim pneumaticima koje zatim upotrebljavaju kao osnovu za dalji razvoj.

Pored inovativnih rešenja, „Goodyear“ je predstavio i gume za SUV i sportske terence koje su na evropskoj oznaci svrstane u visoke kategorije.

Među izloženim modelima predstavljen je i „EfficientGrip“ SUV u dimenziji 215/50 R17 koja je u toj seriji prva s ocenom BA i koju je proizvođač automobila Nisan odabrao za prvu opremu novoga „Nissan ashaia“ 2014. (na slici).

Sjajne ocene

Kompanija „Goodyear“ se u segmentu manjih i srednje velikih automobila već može pohvaliti prilično dobrim ocenama. To je kompanija koja je prva napravila konceptnu gumu s ocenom AA, a celokupan portfelj, samo godinu i po nakon uvođenja oznake, jedan od najbolje ocenjenih na tržištu.

Izvor: Novosti

Revolucionarni koncept „Danlopa“

$
0
0
Zeneva-mikrocip-2

Na ovogodišnjem Salonu automobila u Ženevi, kompanija „GoodyearDunlopSavaTires“ predstavila je svoja nova dostignuća u oblasti razvoja inovativnih tehnologija u proizvodnji pneumatika visokih performansi.

Posetioci Sajma imali su priliku da se bolje upoznaju s funkcionisanjem inteligentnih pneumatika. Reč je o novom, revolucionarnom konceptu „Danlopa“, čija je osnovna ideja da se, zahvaljujući direktnoj vezi između mikročipa ugrađenog u pneumatik i centralnog kompjutera unutar automobila, poboljšaju njegove performanse prilikom skretanja i kočenja.

Sistem je dizajniran tako da mikročip šalje informacije o temperaturi, pritisku i opštem stanju pneumatika u centralni računar automobila, kako bi se poboljšale performanse, te osigurala bezbedna vožnja.

Korišćenjem tih informacija, kompjuter po potrebi može da menja „setap“ vozila, kao što su longitudinalni i lateralni algoritmi, kako bi se dodatno unapredilo ponašanje vozila.

Poboljšanja se takođe odnose i na kraći put kočenja kod aktivacije ABS-a, bolji osećaj za volanom kod skretanja, te na još bolju optimizaciju sigurnosnih sastava automobila.

Mogućnost oštećenja čipa prilikom vožnje, kao i montaže, praktično ne postoji. Koncept „inteligentnih“ pneumatika zasada je u eksperimentalnoj fazi, a posle potvrde rezultata testova biće primenjen u proizvodnji novih modela „Danlopovih“ guma.

Izvor: Novosti

Nova guma bolja i po kiši

$
0
0
A-gume1

Najnovije inovativno rešenje u ponudi letnjih pneumatika kompanije “Goodyear Dunlop Sava Tires” je “Dunlop Street Response 2″. Guma je kreirana tako da se prilikom kotrljanja po mokroj površini izbegne nagomilavanje vode, čime se smanjuje opasnost od akvaplaninga. Spoljašnji oblik preseka pneumatika omogućava povećanje površine naleganja pri kočenju tako što se više rubova za prianjanje urezuje u sloj vode. Dva široka kanala odvode vodu i time održavaju kontakt centralnog dela pneumatika s putem. U poređenju s prethodnicom, “Street Response 2″ bolje rezultate postiže i po kišnom i po suvom vremenu, omogućava kraći put kočenja i do 10 odsto više pređenih kilometara. Nova guma “Dunlop Street Response 2″ dostupna je za felne od 13, 14 i 15 inča.

“Dunlop Sport Blu Response”, letnji pneumatik za putnička vozila, donosi impresivne prednosti, među kojima su osetna ušteda u potrošnji goriva i odlično prianjanje na mokroj podlozi. Zahvaljujući širokim centralnim kanalima, efikasno odvodi vodu, naročito pri velikim brzinama. Ako ga upoređujemo s glavnim konkurentnim pneumaticima, ovaj “Danlopov” pneumatik omogućava izvanredno kočenje jer ima za čak tri metra kraći put zaustavljanja od proseka. Njegova superiornost se pokazuje i u upravlji-vošću, jer ima do tri odsto bolji rezultat u odnosu na prosek testiranih konkurentnih pneumatika.

“Goodyear” porodica pneumatika u svojoj ponudi letnjih pneumatika za putnička vozila može da se pohvali modelima “EfficientGrip Performance” i “EfficientGrip Compact”, koji su na raspolaganju u 39 dimenzija.

“Fulda” predstavlja letnji pneumatik visokih performansi (HP) “Eco Control HP”. Ovaj pneumatik namenjen je svim vozačima koji prednost daju vrednosti i traže pneumatik po povoljnoj ceni koji omogućava sigurnu kontrolu na putu.

Visoke performanse

Za letnju sezonu “Sava” preporučuje dva letnja pneumatika visokih performansi – “Intensa UHP” i “Intesa SUV”, koja nude dobru upravljivost kako na suvoj, tako i na mokroj podlozi. Zahvaljujući materijalima od kojih je napravljen, “Intesa UHP” vozačima automobila visokih performansi koji vode računa o troškovima omogućava manju potrošnju goriva. Karakteristike “Intesa SUV” omogućavaju odličnu upravljivost pneumatika na suvoj podlozi, precizno upravljanje i visok nivo performansi u krivinama, a pored toga i dobre performanse na mokrim putevima.

Izvor: Novosti

„Obuća“ za terenca

$
0
0
auto-gume

„Gudjirov“ pneumatik za sportska terenska vozila (SUV) „EfficientGrip SUV“, koji omogućava malu potrošnju goriva i tihu vožnju, oduševljava stručnjake i potrošače širom sveta.

Pneumatik „EfficientGrip SUV“, koji su za prvu ugradnju izabrali „Audi“, „Land rover“ i „Nisan“, osvojio je i najveće auto-tržište u svetu – kinesko.

Gudjirov“ pneumatik za sportska terenska vozila (SUV) „EfficientGrip SUV“, koji omogućava malu potrošnju goriva i tihu vožnju, oduševljava stručnjake i potrošače širom sveta.

Nedavno je u Kini, najvećem tržištu za preduzeća u automobilskoj industriji, nagrađen kao najbolji u kategoriji pneumatika za SUV vozila. Nagrada koju dodeljuju ugledni stručnjaci u ovoj industrijskoj grani, Chinasuv.com i China SUV eekly, predstavlja jedno od najprestižnijih priznanja ove vrste.

auto-gume-MALAPneumatik „EfficientGrip SUV“, zahvaljujući svojoj inovativnoj tehnologiji i visokom kvalitetu, izaziva neverovatne reakcije od njegovog lansiranja na tržište 2012. godine. Pored mnogobrojnih priznanja potrošača, osvojio je, između ostalih, i nagradu revije „Motor trend“

- „Pneumatik SUV godine 2012“, a za svoj doprinos na području sigurnosti i smanjenja emisije ugljen-dioksida priznanje mu je dodelila i španska gumarska industrija.

Ovaj pneumatik, zahvaljujući inovativnoj tehnologiji „FuelSaving“, omogućava bolje iskorišćenje goriva i manju emisiju ugljen-dioksida.

Takođe ga odlikuju i napredne karakteristike koje osetno poboljšavaju prianjanje, dok istovremeno obezbeđuju tihu i udobnu vožnju. Na raspolaganju je za širok spektar vozila SUV/44, od velikih i prestižnih, pa do standardnih, kompaktnih i supkompaktnih.

Izvor: Novosti

Danas svečano otvaranje novog pogona fabrike “Tigar Tajers” u Pirotu

$
0
0
522027_tg005_ff

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić danas će svečano otvoriti novi pogon fabrike pneumatika “Tigar Tyres-Big Tigar” u Pirotu.

Ovo je prva faza i vrednost građevinskih radova iznosi više od 45 miliona evra, a vrednost celokupne investicije koja treba da bude realizovana do 2016. godine je oko 170 miliona evra.

Ta investicija je jedna od najvećih u Srbiji i predviđa izgradnju magacinskog prostora od oko 15.000 kvadrata, kao i proizvodni prostor površine oko 60.000 kvadratnih metara.

Kada nova fabrika bude završena proizvodnja pneumatika na godišnjem nivou će dostići 12 miliona guma.

Proširenjem proizvodnih kapaciteta Tigra biće otvoreno oko 500 radnih mesta.

Na gradilištu su angažovane firme “Deneza”, “North” i “Termoinženjering”.

Pirotski “Tigar tajers” i dalje drži visoku poziciju među izvoznicima u Srbiji i na listi najvećih srpskih izvoznika, koju je objavilo Ministarstvo finansija posle sedmomesečnog poslovanja u ovoj godini.

Ta kompanija se nalazi na trećem mestu sa izvozom vrednim 139,9 milion evra u tom periodu, odmah iza “Fijat automobila Srbije” i “Naftne industrije Srbije”.

Izvor: Tanjug/Moj auto

Da li je pritisak u gumama dobar?

$
0
0
525481_untitled1_ff

Obično se toga setimo u vožnji, kilometrima daleko od najbliže pumpe. Kad bismo samo mogli nekako da ga proverimo iz vozila. U stvari možemo, pojedini automobili merač pritiska imaju u standardnoj opremi, a kod ostalih se može naknadno ugraditi.

Evropska unija je još prošle godine uredbom odredila da svi novi modeli vozila koji u proizvodnju uđu od početka 2014. moraju imati sistem za merenje pritiska u pneumaticima u standardnoj opremi. Odlična ideja. Na ovaj način poboljšava se bezbednost u vožnji, a istovremeno i snižava potrošnja i povećava životni vek pneumatika.

Naime, nepravilan pritisak značajno povećava otpor kotrljanju pneumatika i time povećava potrošnju goriva, a takva guma i ne naleže pravilno na podlogu čime se njena potrošnja ubrzava za do 60 odsto. Kao posledica ubrzanog trošenja i nepravilnog naleganja na felnu ivice pneumatika se pregrevaju pa ovakav pneumatik može čak i pući. Štaviše, istraživanje u Nemačkoj je pokazalo da je uzrok oko 85 odsto svih pucanja pneumatika tokom vožnje upravo nepravilan pritisak.

Naravno, ovaj procenat bi bio značajno manji kada bi se vozači disciplinovali i redovno proveravali pritisak u pneumatiku. Kako to, očigledno, nije moguće, preostaje nam da se za pomoć obratimo tehnici, tačnije elektronskim meračima pritiska u pneumaticima.

Naravno, ove merače je moguće i naknadno ugraditi, a zavisno od modela i iskustva vlasnika automobila to je moguće izvesti čak i samostalno za nešto više od sto evra. Za one kojima je to previše novca ostaje savet.

Redovno, makar dva putmesečno i pred duga putovanja proveravajte pritisak u pneumaticima. Proveru vršite dok su gume nezagrejane i podesite pritisak u skladu sa količinom prtljaga. Ko želi da uštedi gorivo,vrednost pritiska, propisanu od proizvođača, može da uveća za 0,3 bara.

Guma je izgubila pritisak? Ovo su najčešći uzroci

Bilo da su oštećenja nastala usled gaženja eksera, šrafa ili komada stakla, u najvećem broju slučajeva specijalista (vulkanizer) će moći da ih popravi. Izuzetak su oštećenja nastala na bočnom, nosećem zidu pneumatika koja se ne mogu popraviti. Vodite računa o tome da kapice ventila nisu samo estetika već one štite ventile od prljavštine i oštećenja i gubljenja pritiska. Do gubljenja pritiska može doći i usled korozije na ivici felne.

Ovo su sistemi za kontrolu pritiska

  • Senzor u pneumatiku
    Ovo je novi sistem koji je fabrički ugrađen u gumu, a bežičnom vezom šalje podatke o temperaturi i pritisku do vozila, ili čak vašeg „smartfona“.
  • Senzor na ventilu
    Kao što mu ime kaže, ovaj senzor je integrisan u ventil. Podatke šalje bežično do ekrana smeštenog u vozilu. Radi na baterije koje traju pet do sedam godina.
  • Senzor na felni
    Opet ime govori sve. Senzor je postavljen na ivicu felne pomoću metalne trake. Ovakvo rešenje se ne koristi često jer je na tom mestu senzor podložan oštećenju
  • Merenje pomoću ABS senzora
    U ovom slučaju koristima informacije senzora ABS-a koji, između ostalog, računa brzinu okretanja točka. Kada guma izgubi pritisak, ona se povećava naknadna ugradnja.
  • Vizuelni indikator
    Ovo je najjednostavnije rešenje. Zavisno od pritiska menja se boja ove kapice ventila. Mana? Ne može se proveriti u toku vožnje. Set od četiri u prodavnicama auto-delova košta oko deset evra.
  • Elektronske kapice
    Naknadna ugradnja, može se kupiti u specijalizovanim radnjama i naručiti putem interneta. Senzori su u kapicama, a podatke šalju u elektronski čitač koji se smešta negde u kokpit vozila.

Zaključak

Sistemi za nadzor pritiska vozila su prilično korisni i isplativi za naknadnu ugradnju. Na ovaj način uštedećete gorivo i, što je još važnije, sprečiti potencijalnu nesreću usled pucanja gume, a eliminisaćete i naporne provere pritiska na pumpama.

Izvor: AutoBild/Moj auto


Zimske gume obavezne kada pada sneg

$
0
0
auto-yimske-gume

Zakonska regulativa je jasna – od 1. novembra tekuće godine do 1. aprila naredne obaveza je svih vozača u Srbiji da na svom automobilu imaju sve četiri zimske gume – ukoliko se na putu nalazi sneg, led ili poledica.

- To jeste tačno, ali je preporuka da se od 1. novembra namontiraju zimske gume ne zato što je na putu sneg ili led već što će zahladneti – kaže Damir Okanović, direktor Srpskog komiteta za bezbednost saobraćaja. – To nije snežna nego zimska guma i to znači da se ona bolje, ili ako hoćete bezbednije ponaša na niskim temperaturama od letnjih.

Da guma glavu čuva, kaže Okanović znaju i „vrapci“ ali je svaka promena guma vezana i za materijalne izdatke koje prosečni srpski vozač, istanjenog džepa, sve teže podnosi.

Kupovina zimskih guma nije mali izdatak. Tako, na primer, za vozilo klase „punto“ koje nosi „obuću broj 14“ cena pneumatika se trenutno u Srbiji kreće od 3.709 dinara do 8.300 dinara u zavisnosti, naravno od brenda koji izaberete.

- Guma za automobile, svih vrsta i profila ima sasvim dovoljno. Cene se nisu menjale u odnosu na prošlu godinu, čak su nešto i niže – kaže nam prodavac u jednoj od najpoznatijih prodavnica auto-guma u Srbiji.

Pravi hit je kupovina auto-guma putem interneta.

- Gume se isporučuju na kućnu adresu i jeftinije su od pet do 10 odsto nego pneumatici u maloprodajnim prodavnicama – kaže naš sagovornik koji dodaje i da skoro svaki proizvođač ima u ponudi i besplatnu montažu guma koje kupite.

Za one koji su gume nabavili ranijih godina, izdatak je znatno manji. Obavezna je naravno montaža koja se kreće od 100 do 700 dinara po pneumatiku za putnička vozila.

Osiguranje: U slučaju saobraćajne nezgode većina osiguravajućih kuća će, bez obzira da li je na putu bilo snega ili leda, ili je sijalo sunce, odbiti da vam isplati eventualnu štetu u periodu od 1. novembra do 1. aprila ukoliko niste imali na svom automobilu, namontirane zimske gume!

Izvor: Novosti

Zimske gume obavezne od 1. novembra ali…

$
0
0
13698448695452310d06480645247133_640x45285

Od 1. novembra do 1. aprila obavezna je upotreba sve četiri zimske gume, ali samo ukoliko na kolovozu ima snega, leda i poledice, predviđeno je pravilnikom koji je stupio na snagu 1. novembra 2012, a počeo da se primenjuje protekle zime. U slučaju da u navednom periodu nema padavina ili leda, dozvoljena je i upotreba guma koje nisu za zimu.

Vlasnici koji voze automobil tokom zime, bez obzira na vremenske uslove, svakako neće menjati gume svakog dana, već će to uraditi jednom, na početku zimske sezone.

Sa druge strane, pravilnikom je omogućeno onima koji iz ekonomskih ili bilo kojih drugih razloga nisu u prilici da nabave i montiraju zimske gume, da svoj automobil potpuno legalno koriste tokom zime i sa odgovarajućim letnjim gumama, naravno, ako to vremenski uslovi dozvoljavaju.

Takođe, postoji i određeni broj vozača koji ne žele da voze svoj automobil tokom snežnih padavina, ali bi ga vozili zimi kada je viša temperatura i suv kolovoz. I oni zimu mogu da prođu sa letnjim gumama, pod uslovom da poštuju odredbe pravilnika.

Vozači na taj način imaju veću slobodu u odlučivanju, koja sa sobom povlači i odgovornije ponašanje.

Auto-moto savez Srbije (AMSS) podseća da je dubina gazećeg sloja na pneumaticima za zimsku upotrebu ne sme biti manja od 4 milimetara.

Kupovina novih zimskih guma, u zavisnosti od proizvođač i dimenzija, zajedno sa montažom kod vulkanizera kreće se od 200 evra a stručnjaci zbog bezbednosti ne preporučuju građanima da kupuju polovne pneumatike.

Direktor Komiteta za bebednost saobraćaja, Damir Okanović, kaže da je sa aspekta bezbednosti mnogo bolje kupovati nove umesto polovnih pneumatika.

“Dubina šare nije jedina bitna karakteristika polovne gume već je važna i struktura odnosno sastav tog pneumatika, a takođe i oblik”, rekao je Okanović.

Prema njegovim rečima, opasnost prilikom kupovine polovnih guma se ogleda u tome što kupac ne može golim okom da pronađe skrivene mane.

“To je, na primer, nepravilan oblik ukoliko je guma deformisana iz nekog raloga. Guma može biti deformisana jer je skinuta sa vozila koje je učestvovalo u sudaru, usled dužeg stajanja automobila ili nepravilnog skladištenja tokom leta”, kaže on.

Izvor: B92

Ovo su gume budućnosti koje se prilagođavaju podlozi tokom vožnje

$
0
0
gume

Na “Essen Motor” događaju u Nemačkoj, proizvođač guma “Hankuk” je predstavio svoju viziju pneumatika budućnosti koji se prilagođavaju podlozi za lakše savladavanje asfalta, zemlje, snega pa i vode.

Tehnološki razvoj automobilskih guma igra veliku ulogu u modernoj automobilskoj industriji, međutim, suština pneumatika se nije znatno promenila od samog početka četvorotočkaša.

Upravo iz ovog razloga kompanije poput “Hankuka” istražuju nove, napredne vidove guma koji se ne uklapaju u tradicionalni koncept.

Ove godine, kompanija je predstavila tri koncept gume koje dinamički menjaju svoje performanse zavisno od terena.

“Boostrac” guma je zamišljena za terenska vozila, a njena površina je sačinjena od šestougaonih blokova koji se šire i omogućavaju bolje prijanjanje.

“Alpike” je guma koja može da raširi svoj obim obezbeđujući lakšu vožnju po snegu. Kada se guma raširi, prorezi u njoj i otrkiveni kramponi pružaju sigurniji put po klizavoj podlozi.

“HyBlade” je svakako najradikalnija sa dizajnom koji podseća na točak mlina sa podesivim perajima koja omogućavaju kretanje kroz vodu.

20141216-02-1305x548

Izvor: Moj auto

Gudjir predstavio gume koje proizvode električnu energiju

$
0
0
The Goodyear Tire and Rubber Company BH03

Salon automobila u Ženevi je ove godine većinom u znaku skupocenih superautomobila i maštovitih koncept modela, međutim, jedan od najvećih proizvođača pneumatika Gudjir je pomalo ispod radara predstavio novu revolucionarnu gumu koja je u stanju da puni bateriju električnog automobila u pokretu.

Jedan od najvećih problema električnih automobila, tj. njihove infrastrukture je strah od prazne baterije, a Gudjir je odlučio da ponudi svoje rešenje problema.

Osnovna ideja “BH03″ pneumatika je da koristi toplotu dobijenu tokom vožnje i pretvara je u električnu energiju koja napaja bateriju automobila.

Guma je sačinjena od slojeva termo-piezoelektričnih materijala, a u saopštenju Gudjira se navodi: “Ova guma proizvodi elektricitet pomoću materijala u njoj koji toplotu dobijenu tokom vožnje skladište i transformišu”.

Goodyear-BH03-Concept-Tire-e1425500551217

“BH03″ guma na svojoj površini ima tamno crne “zakrpe” posebne teksture koje apsorbuju svetlo i toplotu. Sunčeva svetlost zagreva gume dok je automobil uparkiran i na taj način dodaju toplotu koja može da se pretvori u elektricitet.

Gudjir je ovom prilikom predstavio još jedan koncept – gumu sa tri cevi ispod spoljašnjosti koja je sposobna za samoregulaciju pritiska u zavisnosti od uslova na putu.

Oba pneumatika su i dalje u fazi koncepta koji možda neće stići na tržište uskoro, ali nam daju uvid u proces modernizacije automobilske industrije.

Izvor: Moj auto

Dolaze pneumatici Goodyear sa silikom nove generacije

$
0
0
Agilon

Goodyearovi pneumatici sa silikom nove generacije, koji zahvaljujući manjem otporu kotrljanja omogućavaju da stepen iskorišćenja goriva bude veći, uskoro stižu na tržište.

Američko preduzeće Goodyear Tire & Rubber Company počelo je da koristi novu generaciju silike za svoje pneumatike sa ciljem da doprinese boljem iskorišćenju goriva. Ova silika je prvi put upotrebljena kod SUV gume, koja ovog meseca dolazi na latinoameričko tržište, a planira se da će na evropskom tržištu biti dostupna iduće godine.

Goodyearovi istraživači materijala, u saradnji sa PPG Industries, proučavali su poslednjih deset godina efekte hemijski obrađene silike na karakteristike pneumatika i razvili specijalnu smešu gazećeg sloja sa silikom koja donosi brojne prednosti. Kada se ova silika doda gumenoj smeši gazećeg sloja povećava se čvrstoća pneumatika i smanjuje njegov otpor kotrljanja, čime se omogućava veći stepen iskorišćenja goriva i bolje prianjanje na mokroj podlozi. Ovaj novitet iz Goodyeara zadovoljiće potrebe vozača koji traže pneumatike za bolje iskorišćenje goriva, a istovremeno očekuju i optimalne performanse. Nova silika donosi i brojne ekološke prednosti – pošto se lakše dodaje smešama omogućava manju potrošnju energije za proizvodnju i smanjenje štetnih emisija.

Agilon400

Goodyear već više godina proučava razne mogućnosti u vezi sa silikom da bi ostvario pneumatike prijatnije za životnu sredinu. Tako je već otkrio prednosti pirinčane pleve koja je do sada odlazila na deponije otpada. Pepeo koji nastaje sagorevanjem pirinčane pleve namenjene proizvodnji električne energije može da se koristi kao efikasan i ekološki prihvatljiv izvor silike. Goodyear je već počeo pregovore sa potencijalnim dobavljačima od kojih bi mogao da dobija potrebne otpatke.  

Hankookova guma bez vazduha

$
0
0
134542-hankook

Ideja o automobilskoj gumi koja ne koristi vazduh nije nova. To je san mnogim učesnika u saobraćaju, a proizvođači prilično sporo napreduju na tom planu. Michelin Tweel je u proizvodnji za komercijalna i poljoprivredna vozila a Polaris nudi TerrainArmor za kvadove. Hankook sa svojim iFlex konceptom guma predstavlja najnoviji pokušaj da se tehnologija približi i putničkim automobilima.

U Hankooku smtraju da iFlex guma bez vazduha može da uradi sve ono što i tradicionalna. Međutim, kompanija nije išla u detalje kako to sve funkcioniše. Prototip je uspešno završio testove vožnje, upravljivosti i performansi pri visokim brzinama.

Korejski proizvođač već godinama se trudi da napravi naprednu automobilsku gumu. iFlex je zapravo peti prototip vezan za ovu ideju, a glavna razlika u odnosu na prethodni je ta što je sada upotrebljen ekološki podobniji materijal. To podrazumeva da je sada za proizvodnju potrebno manje energije a reciklaža je jednostavnija. Hankook je takođe uspeo da proizvodnju svede na četiri koraka, za razliku od prethodnih osam. Ipak, nema reči o tome da li i kada bi ova guma mogla da uđe u serijsku proizvodnju.

Izvor: Vrele gume

Gume “gutaju” gorivo

$
0
0
486284052_620x0

Na pneumatike odlazi čak 20 odsto goriva koje vozilo potroši, pokazali su rezultati istraživanja kompanije “Gudjir”. Najvažniji razlozi za ovu činjenicu su otpor kotrljanja samih pneumatika i pritisak vazduha u njima. Naime, pneumatik se tokom kotrljanja deformiše i rasipa energiju, a tako izgubljena energija poznata je kao otpor kotrljanja koji neposredno utiče na potrošnju goriva. Ako pneumatik ima manji otpor kotrljanja, gubi manje energije, i tako troši manje goriva, a time se smanjuju i emisije ugljen-dioksida.

Jože Stružnik, generalni direktor prodaje kompanije Goodyear Dunlop Sava Tires, objašnjava da se pneumatici iz godine u godinu poboljšavaju i obuhvataju nove tehnologije koje omogućavaju manji otpor kotrljanja, a time i veću štedljivost.

Tako novi pneumatik “Dunlop StreetResponse 2” za male automobile omogućava čak 10 odsto više pređenih kilometara u poređenju sa svojim prethodnikom.

– To nam je iznad očekivanja uspelo sa “Gudjirovom” tehnologijom AMT koja obezbeđuje da u pneumaticima sve vreme bude odgovarajući pritisak vazduha, a rezultat toga je osetna ušteda goriva.

Pri odabiru pneumatika treba uzeti u obzir način vožnje i teren po kome se vozi, broj pređenih kilometara i slično. Takođe, potrebno je obratiti pažnju na mnoge karakteristike pneumatika koje su za vozača i njegovu sigurnost veoma važne. “Gudjir” zato u razvojnom procesu testira pneumatik na više od 50 različitih karakteristika, između ostalih na vodljivost i kočenje na suvim i mokri putevima, bočnu stabilnost i stabilnost pri velikim brzinama. Osim toga, pri odlučivanju o kupovini pneumatika svakako treba proveriti i EU oznaku koja služi potrošačima i prevoznicima kao polazna tačka, a posle toga uzeti u obzir i druge karakteristike koje utiču na opšte performanse pneumatika.

Izvor: Novosti


Range Rover Sport 2014 opremljen pneumaticima Goodyear

$
0
0
good-year

Vozilo Range Rover Sport 2014 opremljeno je pneumaticima Goodyear Eagle F1 Asymmetric SUV, što je rezultat višegodišnje uspešne saradnje.

Pneumatici Goodyear Eagle F1 Asymmetric SUV izvanredno dopunjavaju okretnost i dinamičnost vozila Range Rover Sport 2014 pri vožnji po putu. Između ostalog, oni obezbeđuju dobru kontrolu nad vozilom pri vožnji u krivinama jer se pritisak pri brzom skretanju ravnomerno raspoređuje, što obezbeđuje bolji kontakt pneumatika s putem. U poređenju sa svojim prethodnikom, ovaj pneumatik ima bolju vodljivost na mokroj podlozi zahvaljujući asimetričnom dezenu koji obezbeđuje bolji kontakt s putem. Takođe, novi asimetričan dezen bolje odvodi vodu čime sprečava pojavu akvaplaninga. Dezen gazećeg sloja snižava nivo buke pa je vožnja tiha i komforna, što odgovara raskošnoj unutrašnjosti automobila.

Goodyear već dugi niz godina sarađuje s preduzećem Jaguar Land Rover na raznim pneumaticima za prvu opremu, između ostalih i za Range Rover Evoque i Land Rover Discovery Sport.

Pneumatici Goodyear Eagle F1 Asymmetric SUV izvanredno dopunjavaju okretnost i dinamičnost vozila Range Rover Sport 2014

Izvor: Goodyear

Yokohama stavlja spojlere na gume

$
0
0
yokohama logo

Da li ćemo dobiti revolucionaran koncept automobilskih guma iz Yokohame?

U nastojanju da poboljšaju efikasnost, sasvim je uobičajeno da proizvođači automobila koriste tehnologiju da usmeravaju vazduh u željene tokove putem otvora, spojlera, krilaca itd. Yokohama sada pokušava da taj koncept uvede u potpuno novi domen – pneumatike. Japanska marka je dizajnirala „peraja“ oko pneumatika, čime se poboljšava ekonomičnost zbog boljeg protoka vazduha ispod i pored vozila.

Yokohama je najpre započela eksperimente sa perajima na unutrašnjem bočnom zidu gume krajem 2012., kada se uvidelo da je smanjen otpor vazduha unutar točka. Novi dizajn je nastao uz pomoć superkompjutera iz japanskog univerziteta. Sada su zakrilca pod uglom smeštena oko spoljnjeg ramena gume. Prilikom kretanja, stabilizatori pomažu redukovanju otpora vazduha kada su na vrhu rotacije, dok suzbija aerodinamičko podizanje vozila kada su u donjoj poziciji. Ono što je diskutabilno za sada je koliko su značajni benefiti koje donose ovako dizajnirane gume i koliki su dotični stabilizatori. Odgovor bi trebalo da dobijemo krajem oktobra na Salonu automobila u Tokiju.

Izvor: Vrele gume

Stare cene za zimske gume

$
0
0
eko-stare-cene

Od 1. novembra sva vozila moraju biti opremljena zimskim gumama ukoliko se na putu nalaze sneg ili poledica, propisano je Zakonom o saobraćaju. Iako se narednih dana, prema prognozama meteorologa, na većini puteva u Srbiji ne očekuju ni sneg ni poledica, vozačima se preporučuje da se pneumatici za niske temperature ipak montiraju.

Tako se savetuje zbog činjenice da letnji pneumatici gube svoja vozna svojstva sa padom temperature, već negde na 12 stepeni Celzijusa. Stručnjaci, naime, upozoravaju da nije svejedno kakva je upravljivost vozila, ni to koliko letnjem pneumatiku na hladnoj podlozi treba da se zaustavi.

Mnogi vozači imaju komplete točkova sa zimskim pneumaticima, što je i najisplativije, pa će ih demontaža-montaža koštati, po točku od 150 do 400 dinara u zavisnosti od veličine pneumatika, vrste vozila i, naravno, servisa koji obavlja ovu uslugu. Ko nema točkove, moraće da za zamenu guma po točku izdvoji od 180 do 400 dinara.

Cene vulkanizerskih usluga se nisu menjale u odnosu na prošlu zimu pa je balansiranje guma od 250 do 400, centriranje trapa od 1.000 do 3.000 dinara. Najviše muka zamene pneumatika izazivaju kod vozača koji nemaju gde da ostave letnje, odnosno zimske gume.

Poslednjih godina procvetao je novi “vulkanizerski biznis” – takozvani hoteli za gume. Cena čuvanja guma na mesečnom nivou iznosi od 100 dinara pa naviše po točku u zavisnosti od veličine točka i vrste vozila. Vozačima nije naodmet preporuka da pretraže internet jer u želji da privuku što više korisnika, mnogi servisi i specijalizovane radnje nude i besplatnu montažu i demontažu guma ako ih kod njih kupite. Tako može da se “zaradi” i besplatno čuvanje guma (ili sa popustom od 250 dinara za komplet) na mesečnom nivou.

Ponuda zimskih pneumatika u radnjama je veoma dobra. Ima guma svih veličina i od brojnih proizvođača. Cene su veoma šarenolike. Tako zimska guma od 15 inča može da se nađe u rasponu cena od 4.617 do 5.255 dinara.

Najviše će platiti vlasnici skupocenih vozila, pre svega terenaca, a cena tih pneumatika se na našem tržištu kreće od 7.344 do čak 43.509 dinara. Naravno ima i skupljih modela za “specijalne uslove vožnje” namenjenih ljubiteljima ekstremnih terena i of-roud vožnje.

Rizik polovnih

Na našem tržištu i dalje ima dosta onih koji prodaju ali i kupuju polovne gume. Savet stručnjaka je da treba biti veoma oprezni pri takvoj kupovini jer guma, bez obzira na dubinu šare, može da bude stara, bez potrebnih voznih svojstava. Većinom se radi o gumama poznatih svetskih brendova koje su po ceni na nivou novih guma manje poznatih firmi pa je, kaže struka, bolji izbor – nova guma!

Izvor: Novosti

Na kakvim gumama ćete se voziti u zimskom periodu?

$
0
0
559780216563371b784d65067102876_v4_big

Iako je novi pravilnik o upotrebi zimskih guma stupio na snagu pre nekoliko godina, vozače još jednom podsećamo da je od 1. novembra 2015. do 1. aprila 2016. obavezna upotreba sve četiri zimske gume, ali samo ukoliko na kolovozu ima snega, leda ili poledice.

U slučaju da u navednom periodu nema padavina ili leda, dozvoljena je i upotreba pneumatika koji nisu predviđeni za zimu.

To znači da bi svako ko namerava da vozi automobil tokom zime bez obzira na vremenske uslove trebalo već ovih dana razmisli i isplanira kada i gde će zameniti gume, odnosno da ih nabavi ako ih nije kupio neke od prethodnih zima ili ako su stare istrošene.

Poštujući savete proizvođača guma i stručnjaka, da zimske gume ne treba koristiti dok se temperatura vazduha ne spusti ispod 7-8 stepeni Celzijusa, mnogi vozači će prolongirati zamenu pneumatika do poslednjeg trenutka, kako bi sačuvali zimske gume od preteranog habanja na nešto višim temperaturama.

Međutim, tako rizikuju da ih iznenadi naglo zahlađenje i snežne padavine, ali i da ih sačekaju gužve kod vulkanizera kada svi odjednom pohrle da montiraju zimske gume.

Osim toga, u prilog odluci da se već sada zamene letnje gume ide i činjenica da su u periodu koji je pred nama noćne i jutarnje temperature značajno niže od dnevnih i da se u nekim krajevima zemlje spuštaju i blizu nule.

Pokažimo da smo odgovorni

Aktuelni pravilnik omogućava onima koji iz ekonomskih ili bilo kojih drugih razloga nisu u prilici da nabave i montiraju zimske gume, da svoj automobil potpuno legalno koriste tokom zime i sa odgovarajućim letnjim gumama, naravno, ako to vremenski uslovi dozvoljavaju.

Takođe, postoji i jedan broj vozača koji ne žele da voze svoj automobil tokom snežnih padavina, ali bi ga vozili zimi kada je viša temperatura i suv kolovoz.

I oni zimu mogu da prođu sa letnjim gumama, pod uslovom da poštuju odredbe pravilnika.

Vozači su na taj način dobili veću slobodu u odlučivanju (što sa sobom povlači i odgovornije ponašanje), koju ne treba da zloupotrebljavaju pre svega zbog sopstvene ali i bezbednosti drugih vozača i pešaka.

Izvor: B92

Zašto sve manje novih automobila ima rezervni točak?

$
0
0
spare-tyre-w

Proizvođači automobila se na sve moguće načine trude da smanje kilažu svojih vozila kako bi se poboljšala potrošnja goriva, a najnoviji trend je radikalna ideja da se uz kupljeni automobil ne dobije rezervni točak već samo oprema za reparaciju gume.

Pre samo deset godina, samo pet posto novih automobila nije imalo rezervnu gumu, a najnoviji podaci pokazuju da danas taj broj iznosi čak 36 posto. Novo istraživanje koje je sprovedeno u Americi upozorava da će ova brojka samo nastaviti da raste jer kompanije moraju da ispunjavaju sve strože propise o prosečnoj potrošnji goriva.

Logika automobilskih firmi je prilično jasna: paket alata za zakrpu ili naduvavanje gume ima u proseku oko 1.8kg dok je rezervni točak za 13.6 kilograma teži. Ušteda možda deluje minimalno, ali kompanije u ovom potezu vide svoju prednost u odnosu na konkurenciju.

Američka agencija za bezbednost u saobraćaju je apelovala: “Naša organizacija godišnje odgovori na više od 4 miliona poziva za pomoć na putu usled probušenih guma. Prosto ne možemo da verujemo da je ukidanje rezervnog točka jedini način uštede kilaže u dobu kada moderna tehnologija nudi toliko mogućnosti.”

Još jedna problem koji je prouzrkokovao ovaj trend je da sve manje mladih vozača zna kako da zameni točak na automobilu. Skoro 90 procenata svih vozača između 35 i 54 godina zna da promeni gumu. Međutim, 78 posto vozača između 18 i 34 godina ne zna postupak menjanja bušne gume.

Izvor: Moj auto

Viewing all 35 articles
Browse latest View live